6. 8. 2017 Little Boy v roce 1945 pomohl ukončit krvavou řež

6. 8. 1945 USA svrhly atomovou bombu "Little boy" na Hirošimu. 9. 8. 1945 svrhly další atomovou bombu "Fat man" na Nagasaki. A konečně bylo po 2. světové válce.

Než se pustíme do našeho komentáře, podělíme se s vámi o reakce dotčených politických stran a politiků, na náš experiment, který jsme v minulém týdnu zveřejnili. ZDE. Obdrželi jsme asi stovku reakcí, které vyjadřovaly značné překvapení z výsledků. Někde pozitivní, někde negativní. Je to asi náš úplně první komentář, kde jsme byli pouze jedenkrát terčem sprostého a urážlivého "výlevu". U "FB skupin" jsme očekávali, s ohledem na skutečnost, že mnozí členové jsou členy více dotčených skupin, že budeme trošku popotahováni za neobjektivitu, v případě skupiny Lumpenkavárna a občanského aktivisty. Reakce ovšem byla poněkud jiná, smířlivá, někdy i smutná. U politických stran a politiků jsme obdrželi také odpovědi. Moc se jim naše hodnocení nelíbilo, vesměs jej považovali za "tvrdé", snažili se i své postoje obhajovat. Co je ovšem největším překvapením, tak se vesměs všichni, vyjma Tomia Okamury a Andreje Babiše, ANO, začali více snažit. Najednou mají Piráti skutečně moderní a "údernou" FB stránku, TOP 09 více odpovídá. "Jedničkáři", z řad politiků, vesměs nereagovali, ono ani nebylo moc na co reagovat. V naprosté většině jsme zaznamenali podobné, nebo shodné, zkušenosti od jednotlivých diskutérů. Negativní věcí je, že jsme upozornili, především u "jedničkářů", na jejich skutečnou demokracii, která tam vládne, a tím jsme některým "přitáhli" určité větší množství "trollů". Pevně věříme, že "nezaplevelí" tyto skutečně dobré skupiny a profily skutečně dobrých politiků, z pohledu na jejich přístup k demokracii. Všem dotčeným děkujeme za jejich reakce. "Pětkaři" nereagovali vůbec, což nás nepřekvapilo. Největším překvapením ovšem bylo, jak velké množství lidí zajímal výsledek našeho experimentu. Čítal několik desítek tisíc lidí. Všem za zájem děkujeme.

50c

A jdeme se věnovat dnešnímu komentáři.

Přestože chápeme, že použití atomových bomb stále vzbuzuje rozporuplné reakce u občanů, bez ohledu na to, odkud jsou, budeme se věnovat spíše období míru, které i použití těchto bomb, do Evropy přineslo. Od roku 1945 naše země žije v asi nejdelším období míru, ve kterém kdy v historii žila. Pravdou je, že to bylo "vykoupeno" více jak 40-letou okupací ze strany tehdejších "spojenců". Někdo bude tvrdit, že to nebylo 40 let, ale fakta vypovídají o něčem jiném. Od konce války byli na našem území sovětští agenti, kteří zde řídili poválečný vývoj.

Podíváme-li se ovšem na vývoj Německa a Japonska, tedy států, které byly prakticky zdevastovány, rozbombardovány, zničeny a vývoj téměř nedotčené naší země, každý musí objektivně přiznat, že vývoj v naší zemi byl nejhorší možný. Japonsko na tom bylo, z politického hlediska, o dost v horším stavu, protože musel zajistit přechod od vlády císaře k demokraticky zvolené parlamentní demokracii. Od samého počátku Japonsko odmítalo tvrdé nátlaky SSSR, což mu zajistilo, že se v rekordně krátké době stalo stabilní ekonomickou mocností. Od konce války do 70. let uplatňovalo Japonsko zcela unikátní systém tržního plánovaného hospodářství, postaveného na slevách na dani pro ty, kdo splnili centrální plán. Svoboda v podnikání však nebyla nijak omezena. Například silný automobilový průmysl vyrostl navzdory těmto plánům, které s ním v takové míře vůbec nepočítaly. Do 60. let se japonská ekonomika díky velmi nízkým daním, odmítání výdajů na armádu a využití nových technologií zotavila z válečných škod a dostala se na třetí místo na světě, co do HDP. Naše země mezitím skomírala na hranici bídy a hladomoru.

bl1000

V Německu (NSR), začal tzv. Hospodářský zázrak v roce 1948, kdy byla zahájena měnová reforma. V letech 1950 až 1970 stouply reálné mzdy dvaapůlnásobně. Již v té době patřila NSR k hospodářsky nejvyspělejším státům světa. K hospodářskému zázraku pomohli především uprchlíci a migranti, tedy růst počtu obyvatelstva, ale také zachované vybavení průmyslových podniků po válce. Budovy byly zničeny.

scholky

A co u nás? Na žebříčku nejprůmyslovějších zemí světa v roce 1924 se Československo umístilo na desátém místě (Geographisch-Statistischer Universal Atlas profesora Hickmanna, vydal Freytag & Berndt, Vídeň, 1927). V roce 1980 jsme již dávno nepatřili do první desítky nejvyspělejších zemí. Podle údajů Světové banky byl hrubý domácí produkt tehdejší České socialistické republiky jen 2824 dolarů na hlavu (dnes činí necelých 33.000 USD), což bylo 4,4krát méně než například HDP na jednoho Francouze. V roce 1989 se zaostávání dále prohloubilo: Francie měla před námi již 5,1násobný náskok. Jak se to promítalo v životech lidí? My tu dobu zažili, takže napíšeme vlastní zkušenosti - v televizi 2 programy, v nich občas Gott, Vondráčková, Zagorová, David. Nejběžnější jídlo - chléb se solí. Maso nebylo, salámy 1x týdně, 3 druhy, ty, co byste ani dnes nejedli. Mléko v pytlíku a zkažené, pivo zkažené již na prodejně (v zelené lahvi jste jej koupit nesměli, v hnědé jste jej otáčeli, zda plíseň již tam je, či není), tvaroh se šváby, ze sýrů se ometl myší trus a šup na soudružský stůl, mouka plná moučných červů, všude smrad od Trabantů a Wartburgů, auto 1 na 4 rodiny, hlad, bída, kdyby jste vládu kritizovali, jdete do kriminálu a poté šupem do uranových dolů, střílení na hranicích, když jste chtěli utéci. Toaletní papír, vložky, banány, ovoce, zelenina - nedostatkové zboží. "Kvalitní" výrobky tzv. DODO (dodělej si doma), šlendrián, obyčejná sekačka na trávu, nebyla, vyráběla se z plechových hrnců, kam se upevnil motor z pračky, useknutých nohou a rukou bylo habaděj. Zdravotnictví otřesné, vyhlašovali se sbírky na léky (například prof. Koutecký na léčbu dětí nemocných rakovinou), proti tomu SANOPS (pro komunisty léčba v přepychových zdravotnických zařízeních). Máme pokračovat? Řekli jste "svoboda", dostali jste do držky od PS VB (říkalo se jim "šedý mor", pomocná stráž Veřejné bezpečnosti), zahraniční hudba zakázané, pašovali se nosiče z Polska, apod.

21654

V roce 2017 byla naše země zařazena po bok rozvojových zemí, podle banky JP Morgan. Shodou okolností jsou u moci opět komunisté - ministr financí v té době Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman.

Blíží se nám volby. Kdo nezná svoji historii, nemůže se z ní poučit. Proč to píšeme? Podívejte se, koho volili Japonci a Němci ve volbách v období od konce války, dosud, a koho volili Češi ve volbách. Vývoj bohatství, nebo chudoby, úzce souvisí právě s těmi, které volíte. Snad se nevrátí doba, kdy celá rodina sedí v Jugoslávii kolem stolu a společně olizují jeden kopeček zmrzliny, protože na více zmrzliny nikdo neměl peníze.

kuku