25. 12. 2022 Vánoční

Vítáme vás u našeho dnešního komentáře.

Vánoce 2022

Vánoční

Je den po Štědrém dnu, Boží hod vánoční. Člověk se nestačí divit, jak se alespoň na tři dny, ateistické Česko změní v zemi, která za své nejhezčí svátky považuje právě Vánoce, jeden z největších křesťanských svátků.

Na Štědrý den se dozdobí salát, obalí ryba, řízky, klobásy, co kdo má rád, večeří se leckdy ve čtyři, Ježíšek přinese dárky, jako kdyby se zastavil čas. Tátové nechodí doma v teplákách, mamky v legínách, najedou se všichni hezky ustrojí, tráví spolu alespoň tu chvilku u večeře, u rozbalování dárků, v domovech vládne nepředstíraná radost a snad i trocha té lásky se objeví.

Není to tak všude. Více jak 35% domácností neušetří vůbec nic, nebo si dokonce na běžný provoz musí půjčovat, dalších 25% domácností sice také nic neušetří, ale zatím mají nějaké úspory, které postupně, ale jistě, mizí. Bylo to i vidět na Vánočních trzích, lidí hodně, koupili si pití, jídlo, ale v ostatních stáncích žádné velké tržby neměli, provozovatelé těch stánků vám to jistě potvrdí.

Cca 600 tisíc lidí je závislých na potravinových bankách. Klientela vzrostla trojnásobně. Pokud právě čtete tento náš komentář, patříte mezi ty šťastnější, co je zatím tato bída nepotkala.

Loni jsme psali, že letošní rok a příští budou pro mnohé občany této země nejtěžšími, jako dosud zažili, že budou řešit věci, které nikdy řešit nemuseli, že to budou především věci všední, jak a za co nakoupit jídlo, zaplatit nájem, inkaso, zda dětem dopřát nějaký kroužek, nebo na to nebude, rád bych napsal, že jsem se zmýlil, ale nezmýlil.

Ten příští rok nebude pro mnoho lidí o nic lepší, ba naopak, bude pro ně ještě horší, i když si mnozí jistě říkají, že horší už to být nemůže. Uvidíte sami, ceny stále porostou, především v základních potřebách, jako jsou potraviny, bydlení, nájmy, inkaso, možná zlevní šnorchly, ale to je naprosté většině lidí jedno, ale opticky to sníží inflaci, aby nám v ČéTé mohli říkat, že když se chléb, co jsme loni kupovali za 26,90 Kč a dnes stojí 54 Kč, že inflace je 17%, ne na tom chlebu 100%, to samé je s masem, sýry, jogurty, ostatním pečivem, mlékem, moukou, cukrem apod. Ale prý zlevnilo letní ubytování pro studenty, co stojí kaviár, to také nevím.

Jaký je výhled na další roky. Dost se nás na to v e-mailech ptáte. Nic dobrého nás nečeká, ceny dolu nepůjdou, mzdy nahoru také o moc nepůjdou, ceny nemovitostí také moc klesat nebudou, vláda nám tu zajistila cca 600.000 ekonomických migrantů, kterým platíme bydlení v bytech, které chybí na trhu s nemovitostmi, nových moc není. Úroky z hypoték jsou na svém historickým maximu, pro mnoho mladých rodin je dnes hypotéka absolutně nedostupná.

K tomu Fiala navrhl a nechal v EU odhlasovat, uvalení emisních povolenek na vaše byty, topení, automobily apod. Toto vše zdraží. Za 12 let se ukončí prodej automobilů se spalovacím motorem, každému asi dojde, že nabídka se bude postupně snižovat, ceny dramaticky zvyšovat. Aut bude ubývat, pumpaři ale budou pořád potřeba, nějak se uživit budou muset, cenu nafty a benzínu si ani netroufnu odhadnout. K tomu všude vyrostou nabíjecí stanice pro osobní i nákladní automobily, ježdění po městě sami vzdáte, protože na to nebudete mít. A ty nabíjecí stanice potřebují elektřinu, ale my ji zase tolik nemáme, proto zaplatíme z daní 500 milionů za nové bloky jaderných elektráren, aby američtí menšinoví akcionáři ČEZu měli další zisky z více prodané elektřiny a my platili více, než Slováci, kteří od nás elektřinu kupují. Ale kde brát a nekrást, při téměř 500 miliardovém ročním dluhu státní kasy? A to se nám zatím moc nehroutí ekonomika.

To samé budete mít s plynem. Postupně nás přinutí mít na domech a bytech černý placky solárů, místo hřiště pro děti malou větrnou elektrárnu, postupně budeme méně a méně odebírat plyn, jeho cena raketově poroste, protože se těžařům nevyplatí ho do Evropy vůbec posílat. Tak to je, nakupuješ málo, máš vyšší ceny, tak prostě funguje trh. Tato cena se podepíše i na vstupních nákladech výrobců, kteří budou produkovat nekonkurenceschopné výrobky díky vysokým cenám. Nastoupí Čína a postupně je bude nahrazovat, protože tam nejsou pitomci a na nějaký Green Deal se vykašlou, Evropští výrobci postupně Evropu opustí, půjdou do Afriky, Asie, přesunou výroby do Číny, Indie apod. A budeme bez práce. V Německu tomu říkají deindustrializace.

Nikdo nemusí být profesor ekonomie, aby se zcela logicky dostal k těmto závěrům, které jsem napsal. Bude to postupné a pro lidi potupné. Však vám to mnozí už dnes potvrdí, jaký pocit měli, když museli jít žádat na úřad o sociální dávky, přestože poctivě pracují.

Co vám nikdo nemůže vzít, je vaše rodina. Přeji vám do roku 2023 pevná rodinná pouta, zdraví, štěstí a všechno jenom to dobré. To špatné ať se vám vyhýbá.

Nezapomínejte, politika je obchod s lidskou hloupostí, tak se nedejte.