10. 12. 2023 Ono by to šlo, kdyby se chtělo

Vítáme vás u našeho dnešního komentáře.

Ono by to šlo

2 roky se občané ČR trápí nesmyslně vysokými cenami elektrické energie. Od samého počátku tvrdíme, že to je pouze a jenom vina Fialovy vlády.

Vládní politici v médiích lžou, že to tak není, že musíme „nacenit“ cenu elektrické energie na Lipské burze, potom lžou, že když to tak neuděláme, že nám Němci ustřihnou dodávky plynu, poté, že to nejde jinak, ale opak je pravdou.

Odstoupení od systému emisních povolenek – toto nesmyslné výpalné zaplatí české podniky ve výši neuvěřitelných 40 miliard korun ročně. A pokud máte takové náklady na toto výpalné, musíte je promítnout do koncových cen. A máme tu nejen vysokou cenu energií, ale také inflaci. A možná to někteří z vás nevěděli, ale ve Slovensku a v Polsku se toto výpalné nevybírá. Takže ono by to šlo.

Prodej přes Lipskou burzu – Toto nacenění elektrické energie nám nikdo nenařídil a ani nenařizuje. Téměř státní ČEZ tak dělá jenom o své vůli, aby maximalizoval ceny a tím i zisky. Za rok 2022 tak ČEZ vytvořil rekordní zisk ve výši 81 miliard. Důvodem takového nárůstu zisku je vysoká marže, nikoliv vysoké výrobní ceny elektrické energie. Prodej přes Lipskou burzu je vládou nařízené za účelem maximalizace zisku, aby poté podíl z těchto rekordních zisků byl rozprášen ve státním rozpočtu. Je to jedna z dalších „nepřímých daní“ pro obyvatele, kdy stát doslova vykrádá peněženky svých občanů za účelem zkreslování hospodářského výsledku státu.

Obrázek

Platba za obnovitelné zdroje (solární panely, větrné elektrárny apod.) - toto vůbec nemusíme nikomu ze solárních baronů platit.

Uhelné elektrárny – Babiš, aby ukázal, jako je geroj, odsouhlasil ukončení uhelných elektráren do konce roku 2030, kdy Brusel požadoval do 2035, ale opět, nebylo nutné přistoupit na tento termín. Uhelné elektrárny pokrývají spotřebu elektrické energie z cca 40%. A opět, Polsko žádný termín ukončení uhelných elektráren nemá, budou zde fungovat dalších 20-40 let. I díky této, vládami, schválené pitomosti nám ceny energií rostou druhé nejvíce ze zemí OECD.

Plyn – Fialova vláda se chvástala, jak jsme na dodávkách ruského plynu nezávislí, přitom k nám proudí přes 50% plynu z Ruské federace. Fialova vláda ukončila dlouhodobé kontrakty na dodávky plynu z RF, aby se Bruselu předvedla, jak je skvělá a jak to prý tomu Putinovi nandáme. Nenandáme, celý svět se nám směje. Plyn průměrně zdražil o 300% za 2 roky, protože politické rozhodnutí země to tak chtělo, žádný jiný důvod k tomu nebyl. V současné době, díky dodávkám plynu z Ruska, je plyn pro české domácnosti opět cenově dostupný.

Obrázek

Kdyby se chtělo, jako se chtělo v Polsku, Slovensku, tak bychom nezažili zánik mnohých společností, jejich přesunutí na území třetích zemí, které s RF nepřerušily žádné kontakty a energie od nich odebírají. A čeští občané by nezažili více jak 30% inflaci, znehodnocení svých úspor, likvidaci svého bohatství. Stačilo chtít.

Rusko vs Ukrajina

Ukrajině se podle očekávání, které jsme tu psali, nepodařilo docílit při své údajné letní ofenzívě prakticky vůbec ničeho, vyjma tedy několika set tisíc zbytečně mrtvých a zmrzačených občanů. Územní zisky, které dosáhla, jsou fakticky nulové, naopak ztratila a nadále ztrácí strategicky významné části Donbasu, jako například město Adijivka.

USA odmítly poskytnout další finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kdy Republikáni v americkém Senátu tuto pomoc zablokovali. Zároveň s tím blokují pomoc ze strany EU Ukrajině Maďarsko a Slovensko. Ukrajina je tedy odkázána pouze a jenom na finanční pomoc jednotlivých zemí, kde taková pomoc projde jejich parlamenty, což se moc očekávat nedá, protože se v EU blíží volby do Europarlamentu a žádné vládní strany si v této situaci nedovolí jít proti názoru většiny občanů všech zemí. I v ČR již převládá názor, že Ukrajině už ani haléř a to i přesto, že Nejvyšší státní zástupce a Vrchní státní zástupkyně nezákonně vyhrožovali obyvatelstvu kriminalizací, pokud by někdo chválil představitele Ruské federace. Vypadá to, že i pod totalitními výhrůžkami se lidé přestávají obávat sdělovat své názory.

Údajně mrtvý a izolovaný prezident RF Vladimír Putin si cestuje po světě a svět cestuje do Ruska. V tomto týdnu navštívil Spojené arabské emiráty a Saudskou Arábii, kde byl přivítán jako nejmocnější muž světa. Dosud naprosto nevídané přijetí státníka. Následující den se setkal s iránským prezidentem Raisim. Všechna jednání byla o další vzájemné ekonomické spolupráci, její prohloubení, ale také o Palestině, kterou všichni nejvyšší představitelé těchto států podporují v jejím spravedlivém úsilí o vznik Státu Palestina. S iránským prezidentem poté pan prezident Putin uzavřel dohodu o strategickém partnerství, která zajistí oběma zemím bezcelní obchodování, možnost studií, bezvízový styk, ale i vzájemné bezpečnostní garance apod.

Nic z toho není pro Ukrajinu dobré. Ukrajinský prezident tak musel nařídit budovat zákopy a připravit se na „zákopovou válku“. Proti tomu stojí fakt, že kdyby RF chtěla, dávno by nebojovala, zaútočila by na zásobovací trasy, kdy má nepochybně vzdušnou převahu, a to již od Polských hranic směr Donbas, ale také z Kyjeva směr Donbas a Ukrajina by už dávno padla. Jenže RF to neudělala, neničí příjezdové komunikace, železnice, nic. Vystačí si s tím, co nyní dělá. Proč si s tím vystačí, jsme vysvětlovali od samého začátku Speciální vojenské operace.

Ukrajinu nečeká jednoduchý rok a velmi pravděpodobně se naplní naše očekávání, že Speciální vojenská operace, pokud skončí, tak příští rok, nebo 2025 a nebude to pro Ukrajinu a její podporovatele nic radostného. V USA se navíc příští rok budou konat prezidentské volby a je velmi pravděpodobné, že USA, pro obrovský odpor amerických občanů, minimálně omezí, ne-li přeruší nebo dokonce ukončí jakoukoliv vojenskou podporu Ukrajině. Do té doby budou ekonomiky zemí EU natolik vydrancované, že v příštích volbách v daných zemích budou mít obrovskou moc, ne-li přímo rozhodující slovo politické strany, které se řadí k vlasteneckým stranám, stejně jako se stalo v Nizozemí, Maďarsku, Slovensku. Poté přijde na řadu Čína.

Nezapomínejte, politika je obchod s lidskou hloupostí, tak se nedejte.