3. 3. 2024 Máte George?

Vítáme vás u našeho dnešního komentáře.

Česká spořitelna přechází na bankovnictví George | Časopis Bankovnictví

Máš George?

První část komentáře bude z mobilním bankovnictví. Nemusíte mít George od České spořitelny, můžete mít jakékoliv mobilní bankovnictví a v mžiku můžete přijít o veškeré peníze na účtu.

Jak se to dělá? Věřte tomu, nebo ne, ale velmi sofistikovaně, je to téměř nepoznatelné, velmi účelné, všichni jsou na ně krátký. Tenhle příběh se skutečně stal.

Sedím s kamarádem na kávě, povídáme si, on si dává zákusek, je mu přes 70 let. Ukazuje mi své nové „chytré hodinky“, jde s módou i moderními hity, navíc si nechal odoperovat oči, tak mi předváděl, jak krásně vidí, přišla mu zpráva, přečte si ji nahlas, poté další, aktualizujte George, což je mobilní bankovnictví České spořitelny, prý, pro aktualizaci přejděte na TENTO odkaz. Klikl na něj, povídal si se mnou nadále, vyplnil své přístupové údaje, aktualizace „spadla“, tak to udělal ještě jednou, opět vyplnil údaje, přišla mu SMS zpráva, že prý chce odeslat cca 10.000 Kč na nějaký účet, aby vyplnil došlou SMS, jako potvrzující.

Začal být trochu rozpačitý, najednou mi hlasitě říká, já nikomu nic neposlal, podívej se na to, říkám mu, necvakl jsi někde na něco špatného? Prý ne, jenom podle pokynů. V tu chvíli telefon – a zde je první indicie – nebylo vidět jenom telefonní číslo, ale i Česká Spořitelna a jméno volajícího (vymyšlené jméno), to se objevuje pouze, pokud daný kontakt máte v telefonu uložený, tedy vyjma tohoto případu – na druhém konci člověk s ostravským přízvukem, představí se, říká, někdo se vám snažil dostat na bankovní účet, dnes toho je strašně moc těch podvodů, je potřeba, abychom změnili vaše přístupové údaje, protože vám vymazal vaše telefonní číslo z bankovnictví, vyptával se, jestli někomu nedal přístupové údaje, tak mu to kamarád vypráví, co se stalo, vše naprosto důvěryhodné, i ten odkaz na aktualizaci fakt vypadal jako klasický George.

Poslouchám jejich hovor, ne, že bych byl nezdvořilý, ale kamarád už jevil známky značného rozrušení, což je pochopitelné a dal jej na hlasitý odposlech a dal mi najevo, zda bych se toho neujal.

Pán říká, pošlu vám odkaz na váš e-mail, můžete mi jej nadiktovat (v tu chvíli mi bylo jasné, že jde o zloděje), poslal e-mail a volal, aby na něj klikl, v tu chvíli jsem kamarádovi řekl, aby nic nedělal a zavolal přímo na Českou spořitelnu. Díky tomuto jsme zachránili jeho peníze, sice bude mít problémy, musí jít obnovit zablokovaný účet i platební kartu, ale nepřišel o žádné peníze.

Tak proto vám to píšu, dávejte si opravdu pozor, protože ti grázlové jsou opravdu skvělí v tom, co dělají, vše zapadá do sebe. Kamaráda vůbec netrklo, že pokud nikdy neuložil telefonní číslo žádného bankéře z banky, proč se mu na telefonu objevilo, že ten člověk „má být“ z České spořitelny, nedošlo mu, že lidé v bankách nemluví přízvukem, pokud nejsou pro klienty z daného regionu, netrklo ho, že bankovní aplikace se neaktualizují, vše vypadalo jako „originál“, to vás také „netrkne“. Co na to Policie? Ta je bezmocná, musí šmírovat vlastence na internetu, co který z nich plácne, aby ho mohli poslat k soudu, na tyhle zloděje nemá čas. Držte se a dávejte si pozor.

Alexei Navalny's funeral goes ahead despite pressure - ABC News

Co nám zase nakecají?

Tak nám exnul Navalnyj. Nejdříve nám ČéTé tvrdila, že pan prezident Putin nechce vydat jeho tělo matce, ne ženě, ale matce, poté propaganda přišla s tím, že prý pan prezident Putin nechce dovolit pohřeb toho nácka, natož veřejný, poté propaganda z ČéTé tvrdila, že diktátor Putin rozežene účastníky pohřbu. K tomu od začátku lhali, že nacistu Navalného zabil pan prezident Putin.

A co se stalo? Nic z toho, co lhali. Rusko vydalo tělo nacisty Navalného v zákonném termínu, co více, před koncem termínu, pohřeb samozřejmě umožnilo a navíc ještě před 99,99% občanů Ruské federace chránilo příznivce nacisty Navalného před napadnutím na jeho pohřbu. A ještě předtím ukrajinský ministr řekl, že nacista Navalnyj umřel přirozenou smrtí.

Oni nám tu celou dobu lžou a nikdy se nikdo za to lhaní neomluvil.

Opravdu je pan prezident Putin diktátor? Nebo nám někdo lže?

Přes milion Čechů ohrožuje příjmová chudoba. Přesto je na tom Česko podobně  jako severské země, je druhé za Islandem | Hospodářské noviny (HN.cz)

Zchudli jsme

Pamatuji si mnohé české chlapy za bolševika, dělníci, řidiči, denně seděli v hospodě, dávali si 10 piv, občas nějaký ten panák, šli tam vždy po práci, kolem třetí si dali nějakou „jednohubku“, tedy tláču, utopence, gothaj s cibulí a mazali domu za dětmi. Můj strýc měl hned 4 děti.

To bylo za bolševika. Dokázal „utáhnout“ byt 5+1, moje teta byla také dělnicí, jsem z rodiny, která nebyla „přívětivá“ k socialistickému zřízení. I přesto všechny děti měly obědy ve škole, všechny děti byly na lyžařském zájezdu, všichni každý rok jeli na dovolenou, byť po ČSSR. Dokonce i na Vánoce u nich byl Ježíšek a přinášel jim dárky, přestože nikdo z nich nebyl ve „straně“.

Bydleli tedy v nájmu, měli automobily, jezdili na dovolené, děti na tábory, lyžařské výcviky, všichni měli na obědy v práci, nebo ve školách. To ale měla být ta doba bídy.

V 90. letech jsme chodili ve středu na „šprcku“, což byl smažák s hranolkami, dali si pár piv a mazali domů, v pátek jsme chodili na pivo, k tomu litr zelený, poté jsme si zaplatili vlez na country, nebo jiný podnik, který ještě po 22 hodině fungoval, zablbli jsme si tam a mazali domů, já tedy pravidelně ráno, kdy jsem se stavil pro housky v pekárně a rodičům a svým láskám je přinesl ke snídani. V sobotu jsme mazali na nějakou zábavu, tancovačku, zablbli si tam a v neděli kolem 5-té jsme byli doma.

V té době se mi nikdy nestalo, že bych „smrděl“ korunou, jak se říká. Peněz jsem měl dost, i velká pařba mě nestála více jak 250 Kč.

Dnes je všechno jinak.

Nejen, že se ve středu už nechodí na „šprcku“, protože to jídlo stojí kolem 200 Kč, už vůbec se nechodí na pivo, protože točené stojí kolem 60 Kč, tedy pokud se bavíme o pivu, tedy ležáku, chcete-li dvanáctce, dát si jich 8 stojí to pětikilo, k tomu šprcka a jste na 700 Kč, už dávno se nechodí v pátek pařit, flaška zelený v hospodě je nejméně za 600 Kč, v sobotu a mazat se bavit, vlezné litr, pár piv, panáky raději nepít a jste na dvou-třech tisících. Dohromady za týden kolem 5-6 tisíc. Při běžném čistém příjmu kolem 30 tisíc si to žádný mladý dovolit nemůže.

Navíc mladí lidé v mnoha případech nemají auto, nemohou si dovolit platit nájem, dnes děti z téměř 50% nejezdí na lyžarské výcviky, protože na to nemají rodiče peníze, neví, co to je bruslení, lyžování, plavání v bazénu. Netvrdím, že se to týká všech, ale naprosté většiny.

My si to dovolit mohli. Něco se za těch více jak 30 let dělalo špatně. Chtělo by se mi napsat, že všechno.

Nezapomínejte, politika je obchod s lidskou hloupostí, tak se nedejte.