30. 7. 2017 Napsali jsme Babišovi, Okamurovi, Niedermayerovi, Zahradilovi a dalším. Jak jsme dopadli?

Mnozí spoluobčané této země se domnívají, že politik, politická strana, ale třeba i občanská společnost, jsou "nadřazeni" občanům této země. Přestože mají možnost se konkrétního politika zeptat na jeho názor, nebo polemizovat s jeho názorem, kritizovat jej, neučiní to. Učinili jsme dlouhodobý experiment (trval více jak 2 roky) a testovali jsme, co který politik, strana, občanské sdružení vydrží. Výsledky nás docela překvapily.

Nejspolehlivějším způsobem, jak oslovit výše uvedenou skupinu lidí, je Facebook. Tak jsme, pod pravým jménem, nikoliv smyšleným "nickem" oslovovali, kritizovali, chválili politiky, strany, sdružení. Facebook je velký fenomén, který přitahuje i různé agresory, vznikl zde i termín troll, to je člověk, který jenom napadá, bez argumentů. Označit někoho za trolla, je velmi snadné a bývá to způsob, jak zdánlivě "dehonestovat" protivníka. Sami uvidíte, kdo se k tomu uchýlil a proč.

Cílem naší snahy bylo zjistit, jak dalece jsou strany i lidé "demokrati", zda ponechají kritické komentáře, nebo je smáznou, zda nás nechají demokraticky vyjádřit náš názor, či nikoliv, protože nás zablokují k možnosti další diskuse, tedy o praktickou ukázku toho, zda se podle toho, co říkají, sami chovají. Byla to rána, tomu věřte.

 

TOP 09 - zde jsme oslovili nejen stranický profil, ale také jednotlivé poslance této strany, nebo za tuto stranu. U STRANY jsme původně "hráli" příznivce strany. To nám bylo odpovídáno najatými lidmi z TOP 09. Po několika měsících jsme přešli do pozice mírných kritiků. Následně poté do tvrdých kritiků. Využili jsme v té době předvolební tah - Vize 2030 - a původní snahy o diskusi k této věci. Najatí odpovídači odpovídají, ale vždy pouze jednou, nikoliv již na protiargumenty. Výsledek se odvíjel takto - chvála, snaha vysvětlovat, blokace, přesně v souvislostech změn našich příspěvků. Kritické názory jsou TOP 09 odstraňovány, souhlasné ponechávány. Trochu kritické ponechávány. Mladí z TOP 09 tam řádí, jako "černá ruka", ke všemu píší souhlasné názory, které leckdy vypadají hloupě, až trapně. STRANA tedy neobstála. Naše hodnocení je jasné - 4.

Proti této nedemokratické straně jsme ovšem měli i možnost psát představitelům této strany.

Ing. Kalousek - předseda - profil na FB je evidentně spravován profesionální agenturou, nikoliv samotným panem Kalouskem. Podle toho to také na profilu vypadá. Nejsou mazány příspěvky kritické, pokud neobsahují sprostá slova, urážky apod., což je v naprostém pořádku. Ing. Kalousek na nic neodpovídá, což je špatně. Profil je čistě účelovou FB stránkou. Hodnocení tedy 3.

Karel Schwarzenberg - čestný předseda - Totožné, jako u pana Kalouska. Hodnocení tedy 3. Prostý profil pro sebeprezentaci názorů, bez diskuse.

Ing. Tomáš Czernin - senátor - to je jedno z velkých překvapení. Odpovídá, snaží se, profil si vede sám, na profilu nejen politické, ale i osobní statusy. Jeho odpovědi jsou rychlé, v rámci jeho práce, nemaže kritiky, neuráží nikoho, vede věcnou diskusi. Hodnocení - 1

RNDr. Luděk Niedermayer - europoslanec - podobné, jako u ing. Czernina. Rozdíl je v odbornosti statusů, u obou je minimalizace trollů, útočníků. Zde musíme konstatovat, přes mnohá nesouhlasná stanoviska, která jsme uváděli, že odbornost, přehled, moudrost tohoto člověka nás doslova uzemnila. Profil si vede sám, omluví se za případnou chybu, vysvětluje, respektuje opačné názory, odpovídá. I přes nepříznivá stanoviska ke straně, kterou zastupuje, vám vřele doporučujeme jeho profil na FB sledovat. Je to velice užitečné především pro věčné kritiky. Skvěle a odborně vedený profil, který musíme hodnotit 1, protože lepší známku dát nemůžeme. Je to nejlepší FB profil, který jsme mohli navštívit.

 

OBČANSKÁ DEMOKRATICKÁ STRANA - u všech stranických profilů jsme postupovali stejně, jako u TOP 09. Profil je veden marketingovými pracovníky. Občas odpoví, ale na pochvalné příspěvky, jinak prakticky neodpovídá. Takový napůl šlendrián. Kritické názory jsou ponechávány, nikoliv ovšem vulgární. Správci nepochopili, že FB je sociální síť, tudíž sdružuje lidi, kteří chtějí diskutovat. To se ovšem ze strany správců neděje. Ale nedošlo k blokaci, přestože jsme postupovali stejně, jako u TOP 09. Musíme tedy hodnotit - 3.

I zde jsme si nenechali ujít možnost navštívit profily jejich představitelů. 

Václav Klaus ml. - kandidát do PS - Profil vede osobně, je plný nejen jeho osobních, ale i profesních, či politických názorů. Statusy jsou občas vedeny ironicky, což je příjemné oživení jinak strnulé atmosféry v této zemi, ale nelze se zbavit dojmu, že statusy jsou účelově populistické. Občas odpoví, ale pouze na souhlasná stanoviska. Nesouhlasné komentáře ponechává, neblokuje uživatele, vyjma těch sprostých. Jeho odbornost tam není patrná, což považujeme za škodu. Bohužel, Václav Klaus ml. nepochopil, co je "sociální síť", proto hodnotíme - 2. 

Ing. Jan Zahradil - europoslanec - nejotřesnější zážitek naší mise. Profil vede sám, střídá statusy osobní i politické, které mají nádech neonacismu. Záměrně v komentářích neuvádí pravdu, upravuje historii, podle obrazu svého, vyhrožuje těm, kteří s ním nesouhlasí, vulgárně napadá oponenty, umožňuje i vulgární napadání oponentů ze strany jeho "příznivců" - sám užívá slova, jako debil, idiot, vůči oponentům, jeho oponenti užívají výrazy, jako píča, debil, pitomec. Pokud s ním nebudete souhlasit, nebo se jej zeptáte, jako my - Když s tím nesouhlasíte, co jste proti tomu konkrétně učinil, jako europoslanec?, vám odpoví, co si to dovolujete, že není povinen někomu sdělovat, co dělá. Po 14-ti denním pokusu došlo k zablokování možnosti jej komentovat, což avízoval již po 7 dnech, pokud s ním nebudeme bezmezně souhlasit. Hodnocení tedy - 5, protože horší známka není. Absolutně jsme nepochopili jeho vystupování vůči oponentům, agresivitu, aroganci a vulgárnost.

ČSSD - Profesionálně vedený FB profil marketingovými specialisty, tedy podobné, jako u všech oficiálních FB stránek politických stran. Žádná z nich nepochopila, co "sociální síť" je, že to není jenom vlastní propagace, ale také odpovídání, jinak ztrácí pojem "sociální" na svém významu. Odpovídá občas. Kritické názory nemaže. Lze tedy hodnotit 3, protože stránky jsou naprosto neosobní, jsou používány pouze pro vlastní prezentaci, diskuse je umožněna mezi přispívajícími. Na ČSSD je patrné, že nové trendy ji téměř nic neříkají, jejich voliči se rekrutují především z řad těch, co ani s počítačem neumí, poněkud zastaralé statusy se začaly měnit s nástupem pana Zaorálka. Možná bude příště lepší hodnocení.

I zde jsme zkusili osobní profil.

PhDr. Lubomír Zaorálek - volební lídr ve volbách do PS - něco, jako profil ing. Kalouska, či p. Schwarzenberga. profil na FB je evidentně spravován profesionální agenturou. Podle toho to také na profilu vypadá. Nejsou mazány příspěvky kritické, pokud neobsahují sprostá slova, urážky apod., což je v naprostém pořádku. PhDr. Lubomír Zaorálek občas odpovídá, ale pouze svým kamarádům, což je špatně. Profil je čistě účelovou FB stránkou, kopií stránky celé strany. Protože občas odpoví, tak hodnotíme - 3. 

KDU-ČSL - Podobné, jako u stránek ODS, ale nikdo neodpovídá na komentáře. Kupodivu jsou na stránkách tolerovány i některé vulgární příspěvky, přestože jsou negativní. Kdyby někdo odpovídal, bylo by to za 2, takto dáváme 3.

Ani tady jsme nezapomněli na osobní profil. Obětí byl:

Ing. Marian Jurečka - ministr - svěží profil, který vypovídá o tom, že si jej sám provozuje. Je to mladý člověk, odpovídá i na negativní komentáře, chová se velmi slušně. Bohužel zde není vidět moc z jeho odbornosti, což je možná na škodu, ale profil by ztratil na autentičnosti. Nemaže negativní komentáře, nikoho neblokuje. Musíme hodnotit- 1.

 

Česká strana pirátská (Piráti) - největší překvapení, v negativním smyslu, kde by člověk očekával, u mladé generace, svižnost, progresi, nápaditost, přitom se jedná o průměr, až podprůměr. Je pravdou, že správci se snaží odpovídat, ale statusy jsou mdlé. Tolerance výzev k násilí je nepřípustná na každém FB profilu. Negativní komentáře nekompromisně mazány, autoři označeni za trolly. Hodnocení - 5.

A co jejich předseda PhDr. Ivan Bartoš? FB profil je svěží, odpovídá, kupodivu, mladému člověku. Odpovídá na komentáře, negativní nekompromisně maže, uráží diskutéry, poté smaže svůj příspěvek, aby to nebylo dohledatelné. Je zcela evidentní, že se vyzná v moderních technologiích, ale lidsky se jedná o polovičního burana, plný buran je Ing. Jan Zahradil. Občas to vypadá, jako OMS (show jednoho muže). Musíme hodnotit - 4. 

 

Byli jsme i u hnutí a stran, které se vyznačují tím, že se jedná o strany, či hnutí, jednoho člověka. 

SPD (Strana přímé demokracie) - Jako strana jednoho muže, diktátora, vlastní FB stránky nemá. Tak jsme přešli rovnou k FB profilu Tomia Okamury. Chybějící FB profil naznačuje, že se skutečně jedná o diktátora, tzv. stranu jednoho majitele. Již to samotné bylo alarmující.

Tomio Okamura - poslanec a majitel SPD - Profil v rukou profesionálů, jako u pánů Kalouska a Schwarzenberga. Nesouhlasné komentáře jsou nekompromisně smazány, autoři nekompromisně zablokováni pro další možnost přidat příspěvek. Pokud již nějaký zůstane, je tolerováno vulgární napadání oponentů. Stejně, jako u Ing. Zahradila, se jedná o neonacistický profil. Kdo není s námi, je proti nám. Za pokus, alespoň občas, odpovědět, dáváme 4.

 

ANO - strana jednoho diktátora - Ing. Andreje Babiše - slabá kopie jeho osobní FB stránky. Snaha odpovídat se cení, ale ne, když se jedná o jednu odpověď, nikoliv na argument druhý. Jinak ne zcela kvalitní práce, oslavující pouze a jenom führera. Přesto oceňujeme snahu odpovídat, minimalizaci blokací a mazání nesouhlasných komentářů. Dáme tedy 2.

Ing. Andrej Babiš a jeho osobní FB profil nás nemohl nechat "chladným" - profesionálně vedený profil profesionální agenturou. Na komentáře neodpovídá, ale také negativní komentáře, nebo nesouhlasné, nemaže. Je evidentní, že si najal skutečné profesionály. Hodnocení tedy za 3, protože se nejedná o jeho profil, ale o profil marketingový, nepochopil, co jsou "sociální" sítě, a profil je čistě využíván k politickému boji. Odbornost tu neprezentuje žádnou, což je velká škoda, ale kde nic není, ani smrt nebere. Musíme kladně hodnotit, že nesouhlasné komentáře nemaže, na rozdíl od TOP 09 a ODS, Zahradila apod.

 

 

Měli jsme možnost zkusit i jednoho "aktivistu".

Tomasz Peszynski - naprosto netolerantní a arogantní jednání, podobné Ing. Zahradilovi. Sprosté urážky jsou zcela běžné, k blokaci dojde ihned poté, co mu nejste zcela podřízeni. Takový diktátor, nikoliv demokrat. Hodnocení jasné - 5.

 

Zkusili jsme i sociální skupiny. I tady jsme zažili nemilé překvapení. 

FB skupina STOP KOMUNISTŮM - jak sám název vypovídá, jedná se o společenství lidí, jejichž společným zájmem je Zákaz činnosti komunistické strany a "zastavit" komunisty ve volbách, nejen značkové, ale i Babiše, Zemana apod. Ve skupinách jsme byli ostřejší. Takže jsme si zkusili opravdu velmi tvrdě zaútočit svými názory. V této skupině došlo k velkému rozporu s naším názorem, nikdo se neuchýlil k nějakým vulgárním výpadům, vyjma nás, přesto s námi bylo diskutováno vesměs slušně. Nebyli jsme zablokováni. Naprosto svobodná možnost sdělovat názory nás opravdu překvapila. Musíme hodnotit 1, protože lepší známku dát nemůžeme.

FB skupina Nechceme, aby Miloš Zeman byl znovu zvolen prezidentem ČR!!! - Koho sdružuje tato skupina, je patrné. Zde jsme napadli přímo správce skupiny z bolševismu. Velmi vyhrocená diskuse, která ovšem nevedla, k námi očekávanému, závěru - blokaci. Nejostřejší debata, kterou jsme kdy v našem experimentu vedli. Nelze opět hodnotit jinak, než 1. Demokracie tu vládne i v rukou správce. Po této debatě se musíme panu správci omluvit, protože jsme ji skutečně vyhnali do extrému, sice neudržel nervy na uzdě, ale nepřistoupil k žádnému nedemokratickému kroku, nezablokoval nás, neužíval vulgární slova, i když s diskusí to mělo pramálo společného.

FB skupina Miloš Zeman je naše volba.. - (2 tečky není chyba, skutečně se tak skupina jmenuje) - Koho sdružuje tato skupina, je také patrné. Po výrazně negativním příspěvku na adresu Miloše Zemana jsme byli obratem zablokováni. Nepoužili jsme přitom vulgární slova, ani urážky, apod. Vydrželi jsme tam 1 den. Tedy jasné hodnocení - 5.

FB skupina Lumpenkavárna - člověk by očekával legraci, srandu, ale opak je pravdou. Nelze tvrdit, že někteří členové se o legraci nesnaží, je tam občas sranda, ale správci a "fanatičtí" odpůrci, nesourodých názorů na politiku, tuto skupinu zdevastovali tak, že prakticky ztratila své kouzlo. Urážky, včetně vulgárních, jsou ze strany "fanatiků" tolerovány, odpor, byť slušný, nikoliv. Blokace, mazání příspěvků, urážky ze strany správců. Nejhorší sociální skupina, co jsme poznali, vedle skupiny výše uvedené. Nemůžeme jinak, než hodnotit 5. 

 

Ne vše je zlato, co se třpytí, jak jsme měli možnost poznat. Jednalo se o experiment, který jsme prováděli 2 roky. U některých déle, u některých kratší dobu. Výsledky nás samotné překvapily. S ohledem na skutečnost, že jsme se snažili o objektivní hodnocení, nehodnotíme subjektivní pocity, ale pouze a jenom objektivní skutečnosti - rychlost blokace, nedemokratičnost, apod. Možná i tento experiment vypovídá o tom, jak moc jsme vazaly slibů politiků a politických stran. Nikoho jsme předem neinformovali, tímto se dotčeným zároveň omlouváme, že se stali "obětí" našich choutek zjistit, jak moc si za "demokracií, svobodou" stojí a jak moc jsou sami "demokraté".

Závěrem musíme sdělit, že náš profil byl napaden hackery, jak nám bylo FB sděleno, proto jsme jej v průběhu celé akce museli změnit a pracně získávat opět "přátelství". Proč tomu tak bylo, ví Bůh.