17. 4. 2022 Kam se to řítíme?

Vítáme vás u našeho dnešního komentáře.

Vláda Petra Fialy – Wikipedie

Další týden práce vlády

Rekordní inflace je i nad očekávání analytiků, je ve výši 13%. Fialova drahota začíná být pro mnohé občany nesnesitelná. Od června bude snížena spotřební daň na litr benzínu, nebo nafty, o 1,50 Kč. Zda se toto snížení promítne i do koncových cen na čerpacích pumpách, je věcí víry, nikoliv faktu. Spotřební daň je přitom ve výši necelých 11 Kč na benzínu a necelých 10 Kč na naftě. K tomu si připočítejte 21% DPH. Nejvíce nás tak okrádá nadále stát, poté rafinérie a Čepro, podnik ve 100% vlastnictví státu, které loni dosáhlo rekordního zisku 2,065 miliardy korun před zdaněním, přičemž spotřeba pohonných hmot se nezvýšila. Je tedy zjevné, jak se „stát“ pakuje na vlastních občanech, nejen na daních, ale i na dalších „daních“, které jsou zaobaleny jako zisk „státních firem“. Každý z nás se tak, včetně právě narozených dětí, podílel na zisku státem vlastněné firmy ve výši cca 1.900 Kč, což je de facto další daň, kterou jsme státu všichni zaplatili.

Jenže nafta, ani benzín, se nevyrobí sami, vyrábí se v rafinériích. A ty, podivte se, vlastní PKN Orlen, což je polská firma spoluvlastnící ji Polský stát z 27,5%. A tato společnost vytvořila loni zisk dalších 3,2 miliardy korun. Ne, nevlastníme rafinérie, což je pro naši zemi dost nebezpečné, protože se jedná prakticky o monopoly, tedy jediná tato firma vlastně ovládá trh s výrobou nafty a benzínu u nás a tvoří si zde rekordní zisky. Asi se ptáte, který blbec prodal naše monopolní rafinérie, že? Tak věřte tomu, nebo ne. V roce 1996 prodal stát 49% akcií rafinérií. Tedy za vlády Václava Klause, který si ovšem ponechal rozhodující balík akcií – 51%. O ten jsme přišli v roce 2004, za vlády ČSSD, resp. Špidly a Grosse.

Stát tedy nemá možnost řešit energetickou koncepci země, protože nevlastní provozy, jako jsou rafinérie, plynárenské, díky kterým by mohla danou koncepci řešit.

Prý nebudeme brát plyn z Ruska. 🙂 Úsměvné tvrzení s ohledem na skutečnost, že ČR nevlastní podniky, zásobníky, ani rozvodovou soustavu plynu, ale to nejsme jediní. Plynovod Jamal na německém i polském území vlastní německo-ruské, nebo polsko-ruské společnosti. 🙂 Plynovodem Jamal k nám proudí cca 25% veškerého ruského plynu, zbytek cca 75% jde skrze Nord Stream I, který na území Německa z 51% vlastní ruský Gazprom. 🙂 Zbytek má německý BASF. Na ostatním území je Gazprom prakticky 100% vlastníkem. Zbylých cca 25% z veškerého plynu k nám proudí z Norska. 46% spotřeby plynu pro „teplo“ odebírají společnosti, 26% občané, přičemž poměr odběratelů je 2,6 milionů domácnostů vůči 200.000 podnikatelů. On ten plyn se totiž nepoužívá pouze na vytápění, ale třeba i do průmyslových provozů.

Rozvodovou soustavu v ČR opět nevlastní stát, ale soukromé konsorcium NET4GAS.

Plynové zásobníky jsou ze 2/3 (6) ve vlastnictví německé RWE Gaz, která je hodlá prodat, ale vláda ČR o jejich vlastnictví nemá zájem. Podivuhodné v této době, nemyslíte? Zbylé 2 zásobníky vlastní MND Karla Komárka, alespoň jeden Čech. Jeden spoluvlastní Gazprom. 🙂

Spotřeba plynu v ČR je 8 277 mil m3. Objem tankeru cca 100.000 m3. Počítat umíme všichni, abychom došli k závěru, že plyn z Ruska je nenahraditelný. A k tomu, naprostá většina plynu z Nord Stream I k nám proudí z Východního Německa, které je 100% závislé na dodávkách z Ruské federace a není technologicky připraveno na dodávky zkapalněného plynu, i geologicky. 🙂

Plyn je zásadní surovinou pro výrobu hnojiv. To jste asi nevěděli, že? 75% spotřeby je v průmyslu. Odpojením od plynu z RF znamená, odpojení od plynu celkově, nemáme nic, co by nám mohlo nahradit plyn z Ruska, rozvodné sítě, nic, prostě nic. Ruské příjmy z prodeje plynu jsou menší, než 6%. Takže to RF bude trošičku bolet, ale EU padne.

Jaderné elektrárny – prý vláda zajistila, že JE Temelín nebude odebírat jaderné palivo z RF, ale od Westinghouse. To se netýká JE Dukovany, kde se chystá dostavba nového bloku JE, kde je nemožné palivo z RF nahradit jiným. Ale jak to je doopravdy?

Státní úřad pro jadernou bezpečnost na svých stránkách uvádí ZDE – u paliva docházelo při pádech regulačních orgánů k neúplnému dosednutí, … dalším problémem byl vznik netěsností … proutky, které nedosedly, byly nahrazeny maketami, při každé „ODSTÁVCE“. „Makety“ ovšem energii nevyrábí, že? A to bylo jenom to, co sdělil veřejně, aby Rakušané neřvali.

Ropu z RF nepotřebujeme, tvrdí vláda. Jediným zdrojem ropy je u nás ropovod Družba, jehož „českou“ část vlastní stát, stejně tak i ropovod IKL, který je napojen na ropovod Družba. V ropovodu TAL, který je napojen na IKL má stát podíl, který by měl zajistit přednostní zásobení ČR. Bohu díky. Ale ty další části již nevlastníme. Množství světové produkce ropy určuje kartel OPEC, tedy je naprosto jedno, odkud ropu odebíráme, protože ceny jsou na světovém trhu stejné, pokud nemáme přímou smlouvu s producentem, což by u RF znamenalo velké snížení ceny a tím i nižší náklady na PHM (pohonné hmoty a maziva). Arabové ovšem podporují RF. 🙂

Energetická krize není zaviněna RF, ale nesmyslnou politikou vlády Petra Fialy.

No nic, hlavně, že nám vláda vypráví nesmysly o tom, jak nebudeme závislí na energiích z Ruska, že?

Totalita - ČT edu - Česká televize

Kam se řítíme?

Spíše než, kam se řítíme, by bylo na místě se ptát, kde to jsme. Před rokem 1989 jsme tu měli politické procesy s lidmi, co nesdíleli ten jediný a správný názor, to bylo pokračování zločinů doby Gottwalda. Na tyto v roce 2022 navázal soudruh Fiala a Rakušan, kteří nařídili politické procesy vůči lidem, kteří „obdivují“ Rusko. Měli jsme tu zákaz poslechu cizích imperialistických rádií pod hrozbou kriminalizace, dnes tu máme to samé, pokud půjdete na „zakázané webové stránky, nebo televize“, měli jsme tu cenzuru, kterou tu máme i dnes, včetně cenzurního úřadu, měli jsme tu centrálně řízené hospodářství z Moskvy, máme ho tu i dnes, z Bruselu, navíc ještě rozhoduje o „zakřivení banánů a objemu nádobek na WC“, to si asi ten Rus nedovolil, měli jsme tu centrálně řízené zemědělství, to tu máme i dnes, kdy nám Brusel říká, kolik tun obilí smíme vypěstovat, nebo cukrovky, nebo brambor, česneku, cibule apod. Měli jsme tu zákaz cestování, pokud jste nebyli stbáci, komunisté, nebo jejich posluhovači, to tu máme i dnes, jenom tomu říkají „covid pas“, v Číně „social credit“, měli jsme tu zakázanou svobodu slova a projevu, jako ji máme dnes, vládní činitelé vyhlašují boj s dezinformacemi, které se nakonec projeví, jako pravda, měli jsme tu nařízené maloobchodní ceny, tzv. MOC, to máme na mnohých výrobcích i dnes, nebo na monopolech, kartelech, ale třeba cigaretách, chystá se i zastropování cen u PHM a dalších, měli jsme tu okupační vojska, dnes po nich opět vláda volá.

Mimochodem, v naší historii byli jsou jenom 3 politici, co nařídili politické procesy – Klement Gottwald, Petr Fiala, Vít Rakušan.

Co se vlastně změnilo?

Likvidace ukrajinských obrněnců z vrtulníků. MO RF uveřejnilo unikátní  záběry z vojenské operace – CZ24.NEWS

Speciální vojenská operace RF - zajímavosti

Nechci vás zatěžovat informacemi, které znáte, ale spíše upozorním na paradoxní zajímavosti, které v tomto konfliktu jsou. Ruská federace nadále prokazuje, že je o svém vítězství naprosto přesvědčena, dokonce tolik, že Ukrajině stále dodává plyn i ropu. Nezdá se vám to velmi zajímavé? Co to značí? Asi jediné, že RF ví, co dělá a nepotřebuje Ukrajinu ani odpojit od těchto surovin. Ta samá situace je s elektrárnami, vodárnami apod. RF nepřistoupila k žádnému z logických kroků, pokud by byla v situaci, kterou popisují mainstreamová média, že je, tedy snad v rozkladu, nebo dokonce prohrává, má být zoufalá ze situace, ale to nedává v tomto kontextu žádný smysl. Dodává ropu, přestože to je produkt, bez kterého by UA nenastartovala jediné vozidlo, ponechává elektrickou energii, bez které by UA nespustila jediný dron, nebo jakékoliv zařízení moderního typu, oni i ty generátory jsou buď na elektřinu, nebo na benzín.

Toto ve výsledku znamená, že RF opravdu postupuje podle svého plánu a dosud neměla jediný důvod svůj postup měnit a dokonce i umožňuje Ukrajině, aby měla dostatek energetických surovin i pro její odpor. Propaganda médií je založena skutečně na lži, protože toto nikdo z nich nezmínil, ani nezmíní.

Přejeme vám krásný příští týden.

Nezapomínejte, politika je obchod s lidskou hloupostí, tak se nedejte.