31. 3. 2019 Obchod s informacemi

Zcela jistě se mnohým z vás stalo, že vám najednou volá "cizí" číslo, vy telefon zvednete a dostáváte nabídku tu zaručeně nejlevnějšího volání, tu té nejlepší povinné ručení (aniž byste třeba vůbec automobil vlastnili :)), tu zaručeně nejlepších investic, co z vás udělají za 3 roky miliardáře, apod. Mnohým z nás určitě chodí "obchodní" nabídky na e-mail. Kde se daní dostali k našemu e-mailu, je pro mnohé z nás velkou neznámou.

Pirátská strana se rozhodla, že chce "monitorovat" spotřebu energií v jednotlivých bytech, podle informací, které obdrží od dodavatelů "tepla, vody, elektřiny, plynu" apod. Chtějí tak, údajně, řešit problém s nedostatkem bytů v Praze.

Pokud ano, tak v tom nejste sami. Naposledy se mi to stalo včera. Vždy takové telefony "utnu" dotazem, kde jste vzali mé telefonní číslo?

A tu je odpověď - obchod s informacemi.

Díky takovému obchodu s informacemi znásobil své jmění i agent STB Bureš, premiér této země, a to za necelých 5 let, přestože nás ubezpečuje, že s Agrofertem, ani jinou společností, nemá dávno nic společného. Vysvětlení jsou dvě. Jedno je logické, najatá společnost, která má v depozitu jeho akcie společností, je násobně lepším manažerem, než sám Bureš. Druhá, daleko logičtější, zní, obchod s informacemi je velmi lukrativní.

To, že si politici chodí do politiky nakrást není pravdou. Do politiky, i komunální, většina politiků vstupuje právě díky tomu, že mají informace, tak říkajíc "z první ruky", mohou z nich těžit, také těží, vzpomeňte si na závratné zbohatnutí Grosse, na závratné majetky Kalouska, Klause, Zemana apod. Má to jedno velké ALE. Takový obchod s informacemi není nelegální, z pohledu našich zákonů. Tyto zákony ovšem tvoří právě oni politici. Je to začarovaný kruh. Mnozí nadávají na vysoké odměny politiků, přitom se jedná pouze o "brebendu", takové "kapesné", k závratným majetkům se dostávají právě díky informacím.

Jak? Tak názorný příklad - ve Sněmovně se nejdříve vymyslí například trasa nové dálnice. Tento návrh se nejdříve probírá v poslaneckém klubu a na vládě. A se hned najdou "šíbři", kteří tuto informaci, za "palmáre" předají spekulantům s půdou. Do té doby pole, mající hodnotu 4 Kč/m2 má najednou hodnotu 80 Kč/m2. Takové "palmáre" běžně čítá 20-30% ze zisku. Je to bezpracný výdělek, není postižitelný, i když paragraf v zákoně je - zneužití informací v obchodím styku - ale ten se na tento způsob "nezlodějiny" nevztahuje. A to jsou pouze pozemky, kde jsou budovy, stavební parcely, lesy, vodní zdroje, protipovodňová opatření a stovky dalších možností, jak "dobře investovat"?

Takové EET například shromažďuje informace o telefonech, IČO, prodejnosti, nejvyšší návštěvnosti apod. již delší dobu. Takový telefonní operátor má informace o vašich telefonních číslech z první ruky. E-maily zákazníků jsou pro velké, většinou téměř monopolní, společnosti obrovským základem pro tvorbu černých zisků, které jsou právě z prodeje těchto citlivých informací. Proto má Bureš 2x takový majetek, než vstupoval do politiky, mnozí závratně bohatnou jenom tím, že přístup k informacím mají.

Ale to není vše. Oni si budují vazby, je to taková chobotnice, mafie ve státě. Mnozí si možná všimli, že navenek vypadá boj Bureše s Kalouskem opravdově, nadávky létají vzduchem, vypadá to dokonce na nenávist. Jakmile ovšem vypnou kamery, jsou velcí přátelé, kteří si tykají, najednou je vše pryč. Všichni se ptají, když Kalousek je prý zloděj, proč Bureš nepředloží důkazy veřejnosti, bylo by to tak jednoduché jej odstavit z politiky, stačí prokázat, že krade a kradl. Jenže, oni oba na sebe mají, stejně jako jiní politici, informace, které každého z nich, jednotlivě, dokáží poslat do politického důchodu. Takové vazby se budují i u samotných úředníků, po 4 letech ve vrcholné politice již nemusíte být "poslanec", stačí zavolat na správná místa, podívejte se na závratnou kariéru Topolánka, Paroubka a dalších. Ne nadarmo jsem kdysi psal, že politika je obchod s lidskou hloupostí. Na tento "obchod" naskočilo téměř 99% voličů.

A jenom aby bylo jasno, ne každý umí poslat takového operátora "do háje". Osobně znám stovky lidí, kteří na "výhodnou" nabídku přistoupili, tedy je docela velké procento lidí, kteří využijí takové telefonické nabídky. Ten obchod je lukrativní, více, než se vám zdá.

Zcela jednoznačně je nutné sdělit, že žádný státní zájem, ať již zní jakkoliv logicky, nesmí zasahovat do osobní svobody jednotlivce, ani skupiny občanů. Žádný, natož, aby vedl k plošnému obchodu s daty, informacemi o nás, které "usnadní" obchod politikům. A na to si dávejme pozor. Nebo se brzy dočkáme toho, že vašim přítelkyním začnou chodit cílené nabídky na užívání tampónů, které skutečně užívají a nám začnou chodit cílené nabídky, formou SMS, nebo e-mailem, přesně na ten typ piva, který pijeme. To už budeme pod "velkým okem" všichni.

Abych nezapomněl, nezapomeňte se všichni omluvit Číně, že jsme si dovolili jednat se zástupci Tchaj-wanu, který u nás investuje násobně více, než Čína, včetně násobně většího obchodu, než s čínskými masovými vrahy.

Tak zase příště a u voleb přemýšlejte.