26. 1. 2020 Euro ano, či ne?

Vítáme vás u našeho dnešního komentáře.

Euro ano, či ne?

V době Brexitu se vyrojilo mnoho, EU placených, neziskovek, které na nás dnes a denně útočí s „výhodností“ přijetí Eura.

Jednoznačně musím uvést, že jsme se zavázali k přijetí Eura již tím, že jsme vstoupili do Evropské unie. Ano, v přístupové smlouvě jsme se k přijetí Eura zavázali. A čestný člověk drží své slovo. Pokud tedy nadále chceme být členy EU, měli bychom Euro přijmout. Otázkou je – kdy?

Co by znamenalo přijetí Eura? Na rozdíl od těch neziskovek je nutné uvést, že přijetím Eura dojde k masivnímu zdražení. Na Slovensku, rok před přijetí Eura, bezdůvodně, tedy ten důvod byl přijetí Eura, došlo k razantnímu zdražení – inflace se pohybovala kolem 4,4 %. Po přijetí Eura opět klesla na běžnou úroveň, kolem 2%. Z 30.000 SK běžné mzdy jste byli chudší, za jeden rok, o 1.200 SK. To je citelný zásah do rodinného rozpočtu. Takže lži o tom, že nedošlo ke zdražení, jsou vyvráceny Slovenským statistickým ústavem, došlo, rok před přijetím Eura, nikoliv po jeho přijetí.

Euro nám všem prý pomůže. Tak tady bych byl velmi opatrný, vyjma velmi zaostalého Slovenska, které hospodářsky roste, navzdory Euru, ostatní země, které platí Euro, nerostou, stagnují, nebo jejich hospodářský růst je nižší, než u zemí, které Euro nepřijaly. To je neoddiskutovatelný fakt.

Argument o snížení nákladů, spojených s výměnou naší koruny s Euro, je sice argument zcela jistě adekvátní, pokud ovšem k této výměně dochází v bankách, nikoliv při platbě bankovní kartou. Občané mají tyto náklady nejnižší, maximálně v částkách stokorun ročně, pokud vyjíždí častěji na dovolenou. Tyto „úspory“ budou mít maximálně menší zaměstnavatelé, kteří si nedokáží domluvit s bankami zřízení eurového účtu. Tento argument je sice pěkný, v mnohém i pravdivý, ale z hlediska úspor se jedná a minimální problém.

Zatím nikde nezazněl protiargument k přijetí Eura, který právě napíšu. Tlak na co nejrychlejší přijetí Euro u nás je úzce spojen s Brexitem. Británie projde Brexitem s mírným propadem hospodářství, jak už jsme avizovali, který bude následně, v odstupu cca 2 let, nahrazen slušným hospodářským růstem. A to bude z důvodu, že Británie nikdy nepřijala Euro. Přijetím Euro se doslova dostáváme do případného existenčního problému, pokud bychom se někdy v budoucnu rozhodli Evropskou unii opustit, kdy tlak na její opuštění lze očekávat nejdéle za 3 roky, kdy naši občané uvidí, že bez EU to jde a dokonce to jde daleko lépe, než s EU. Politický tlak na přijetí Euro je postaven na faktu, že by případné naše vystoupení z EU bylo již prakticky nemožné. Sami sebe bychom zlikvidovali. Kdo by stanovoval nový kurz ke koruně, kterou bychom chtěli obnovit? V jakém poměru? Jak moc bychom zchudli? Jenom o 30%? Nebo bychom dopadli tak, že Nigérie by proti nám byla bohatým státem? Případným přijetím Euro znemožňujeme naší zemi de facto vystoupit z Evropské unie. A z tohoto důvodu se nyní vyvíjí takový nátlak politických neziskovek na přijetí Euro. Obava z našeho vystoupení z EU.

Euro ano, ale až poté, co se naši občané budou moci v referendu vyjádřit, zda si i nadále přejí zůstat členy Evropské unie, či nikoliv.

Koronavirus

Média nás nyní zahlcují příběhy, které mají společného jmenovatele – koronavirus. Nevím, jak to ten Babiš dělá, ale asi má na média daleko větší vliv, než se zdá, protože díky tomuto tématu si nyní, jako vždy, může oddechnout od své vlastní neschopnosti a tuposti. Mediálně probíraný veletoč posledních dnů, Kremlík náměstkem ano, ne, bude do 2 dnů zapomenut. A on pojede zase dále. Dá v příštích volbách dohromady 40%?

Radary

Soudruh Metnar, t. č. Ministr obrany za ANO-STB, se pokusil okrást naše občany při tendru za 1,5 mld Kč pro českou armádu, při nákupu našich radarů VERA, kdy se rozhodl nakoupit tyto radary 3x dráž, než je nakoupilo NATO. Výmluvy, proč tomu tak bylo, jsou pouze pro blbé. Naše otázka je, už je ve vazbě, vážená Policie a nevážení Státní zástupci?

Proti tomu je ovšem pokus o zlodějinu v Praze, kde vládnou Piráti, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Čižínského Praha sobě o 20 miliard ve výběrovém řízení Dopravního podniku opravdu lahůdkou. Opět, Policie ani Státní zastupitelství nereaguje, nevyšetřuje, nepadají hlavy, krade se dále. Vypadá to, že si všichni s ANO krásně notují, vůči občanům vystupují jako úhlavní nepřátelé, ale ve skutečnosti to je ruka ruku myje. Až se někdo bude ptát, proč má agent STB Bureš 40%, tak toto mu odpovězte.

Stravenky ano, či ne?

Rozzuřil se boj o stravenky. Pro některé, kteří netuší, jak to funguje, tak za 100 Kč stravenku, což je papírový kus ničeho, zaměstnavatel většinově zaplatí mezi 40-50 Kč, zbytek za něj zaplatí zaměstnavatel. Zaměstnanec si za stravenku, většinově, může nakoupit pouze potraviny, existují i obchody, kde můžete nakoupit i jiný druh zboží. Na tomto systému už 30 let parazitují společnosti, které stravenky dodávají.

Boj se rozzuřel právě kvůli těmto parazitům. Zaměstnancům, pobírajícím stravenky, to je jedno. Naprosto pochopitelně, proč by je to mělo zajímat. Zaměstnavatelům to je také jedno, opět zcela pochopitelně. Není to jedno několika málo lidem, kteří poukazují právě na ten parazitizmus několika firem. Výsledkem asi bude, že příspěvek zaměstnavatele na stravování zaměstnance nakonec bude vyplácen ve mzdě, zákonodárce, rozumějte poslanci, opět přišel s verzí, která okrade zaměstnanace, kupodivu ne zaměstnavatele. S částkou 50 Kč danou do mzdy zaměstnanace. Tento z této částky odvede cca 30% na daních, sociálním a zdravotním pojištění. Zůstane mu cca 35 Kč, tedy částka na 2 rohlíky 15 dkg Gothaje. Zaměstnavatel má přitom povinnost zajistit stravování zaměstnanců.

Nepřipadne vám poněkud podivné, že když má být někdo okraden, vždy to je zaměstnanec?

Tak hezký příští týden přejeme.