18. 10. 2020 No a co, tak si zase půjčíme

Vítáme u našeho dnešního komentáře.

Dluhy - Aktuálně.cz

No a co, tak si uděláme dluhy

Ať už čtete jakékoliv vyjádření ekonomů na současnou ekonomickou krizi, uměle vyvolanou čínskou chřipečkou, vždy se dočtete, že ČR je vlastně málo zadlužená, tak si může nadále půjčovat, jenom letos ČR „odklepla“ půjčky v závratné výši přes 740.000.000.000 Kč (740 miliard korun), ale prý si můžeme půjčovat dále.

To jistě můžeme, pokud si chceme snížit rating bankovních domů, což je hodnocení schopností splácet, čím horší, tím vyšší úroky z půjček, tedy i každoroční nutnost platit více na úrocích, jenom za příští rok to bude kolem 150.000.000.000 Kč (ano, jenom na úrocích ročně zaplatíme kolem 150 miliard korun). Aha, jak má poté být na důchodovou reformu, reformu školství, zvýšení důchodů, stavby bytů, jenom za úroky by stát nechal postavit, nebo sám postavil, pokud by byl veden schopnými politiky, kolem 100 tisíc bytů!!! Za 3 roky vyřešený bytový problém, že? Jenom na zvýšení důchodů by to znamenalo zvýšit je o cca 40% každý měsíc. To už by bylo fajnové, pro ty nejméně příjmové důchodce, že? Proč přidávat těm, co mají přes 30 tisíc? Školská i zdravotní reforma by byla zaplacena za půl roku úspor jenom na těch úrocích. Ale ten dluh, po splácení úroků, zůstává pořád stejný, jestli tomu rozumíte.

Takže se tu veřejně volá po zadlužování, ale poté se ptáte, kde brát na zvýšení důchodů, vyčítáte zvýšení důchodů o pár stovek, zvýšení mateřské o pár stovek měsíčně, zvýšení mezd učitelům, lékařům apod. Ale už se neptáte a už se vůbec nerozčilujete, co více, dokonce voláte, po dalším zadlužování naší země, po lockdownech naší země, po buzeraci podnikatelů, po zavírání podniků kvůli chřipečce, která neohrožuje více lidí, než běžná sezónní chřipka. I kdyby ohrožovala 100x tolik lidí, není důvod cokoliv zavírat, likvidovat ekonomiku, likvidovat lidi, kteří přijdou o práci, o možnost splácet hypotéky, půjčky, není důvod si neustále půjčovat, protože tu máme čínskou chřipečku. Uvědomují si ti volající po omezování svobody podnikání, omezování osobní svobody, protože my jsme odpovědni každý sám za sebe, ne za někoho jiného, pokud je někdo z ohrožené skupiny občanů, nechť si koupí respirátor, neobtěžuje podnikatele tím, že jim chce zavírat hospody, restaurace apod., ale postará se sám o sebe. Dnes již respirátory jsou, tak si je kupte a nelikvidujte naší zemi. Nemáme na to, pokud to netušíte. Pokud se příští rok naše země zadluží o podobnou částku, jako letos, budeme již na úrocích platit kolem 200 miliard ročně, to je skoro šestina státního rozpočtu (bez EU dotací), skoro tolik, co vyplatíme na důchodech, skoro tolik, co vyplatíme na zdravotní péči. Poté přijde šok – zvýší se daně, protože kde jinde má stát brát více peněz, než z daní, nebo prostého růstu HDP, který by ovšem musel vyrůst o více jak 50%, aby to strážce pokladny byl schopen platit. Uvědomujete si to vůbec?

Ano, škoda každého života, který vyhasne dříve, než by musel, týká se to jak dětí, dospělých i důchodců. Ale proč nenosíte respirátory, jste-li součástí skupiny, která je nejvíce ohrožena touto čínskou chřipečkou, stejně, jako je ohrožena běžnou sezónní chřipkou? Proč vám to neříkají politici, proč vy, co nemusíte do práce, neuděláte osobní lockdown? Vždyť vám vše potřebné dnes přivezou, k lékaři pouze s respirátorem, apod. A je po zbytečných úmrtí, že? Ale to ne, je jednodušší šikanovat podnikatele, zaměstnance, ti, kteří tuto zemi živí. Jste při smyslech?

Zeman kritizuje profesora Pirka, doktora Šmuclera, chce odměnit plukovníka Prymulu, že prý zastavil první vlnu čínské chřipečky. To je další z mnoha jeho tisíců lží, kterými doslova zasviňuje myšlení národa. Prymula nic nezastavil, vir šel svojí cestou dále, způsobil 750 miliard korun škodu, měl by sedět v kriminále, ne přebírat metály. On je viníkem současné situace, protože nikdy nevyzval ohrožené skupiny obyvatel k osobnímu lockdownu, tedy omezení jejich pohybu mimo domov a k nošení respirátorů, které mohou z velké části zabránit jejich nákaze, dokud nebude ve světě možné očkování proti této čínské chřipečce, jako je možné se nechat očkovat vůči běžným typům sezónních chřipek. ON JE VINÍKEM. Zeman tvrdí, že „neodborníci“ mají mlčet, jako právě významný, světově uznávaný odborník prof. Pirk, nebo evropsky známý doktor Šmucler, který ovšem od začátku říká – ohrožené skupiny se musí chránit – dodejte jim respirátory, roušky jsou jim k ničemu. A měl a má pravdu. Takže neposlouchejte ten alkoholem vylitý mozek, který jsme si bohužel zvolili do funkce prezidenta republiky. Už i ti, co jej volili, si asi uvědomují svojí neuvěřitelnou chybu, která naši zemi dnes stojí stovky zbytečně zmařených životů a způsobí více jak bilionovou škodu. Tu ovšem někdo bude muset zaplatit. Už víte, kdo ji zaplatí? Pokud ještě pořád ne, tak vy, my všichni, zvýšením daní, jako jsou spotřební daně, DPH apod.

Jak se má postupovat?

Je to docela jednoduché, pokud už máme k dispozici fakta, jako je například počet nakažených, nebo úmrtí, podle profesí, pokud se jim tedy dá věřit.

Je zcela evidentní, že největší problémy vir způsobuje seniorům. Těm vláda poslala zcela nekvalitní roušky na 2 dny použití, poté je nechala ve štychu. Místo toho, aby je vyzvala k nákupu respirátorů, které jim sama zajistila za nákupní ceny, ne z Číny, ale třeba z ČR, nebo nanoroušek, kvalitních, skutečných, pratelných, které je mohou ochránit zvenčí i ochránit ostatní, protože jsou nejen nejvíce nakaženou skupinou obyvatel, ale i největšími přenašeči tohoto viru, bacilonosiči. To je logický závěr. Senioři jsou také dominantní skupinou (88%) lidí, kteří ohrožují schopnost zdravotní péče v této chřipečce. Především tato skupina je nyní hospitalizována v nemocnicích, na JIP apod. Skupina občanů pod 60 let tak má na svědomí kolem pouhých 12% z celkových počtů úmrtí a vážných projevů této chřipečky a těchto 12% skutečně neznamená žádné ohrožení zdravotního systému. Tady má vláda postupovat právě dodáním respirátorů, výzvě k osobním lockdownům, zajištěním dodávek potravin a léků, zdravotní péče, je-li to možné, přímo ke dveřím jejich bytu. Tím by se vyřešil problém se 70% nákladů, nikdo nemusí zavírat ekonomiku, restaurace, hospody, vůbec nic. Vláda v tomto selhává. Dalším největším ohniskem, ovšem již bez větších důsledků na životech, jsou školní děti. Vláda má stejně, jako u seniorů, postupovat i u pedagogických zaměstnanců, včetně zaměstnanců ve školství. Zajistit respirátory, aby děti mohly chodit do školy. Uzavřením škol došlo k odchodu rodičů do domovů, musí o ně pečovat, ekonomika je opět ohrožena.

Postupy jsou jednoduché, nikdo nemusí být epidemiolog, stačí používat poskytnutá data, logické uvažování a informace o možnostech státní správy, zdravotního systému. Ale čínská chřipečka je prostě politický marketing, ve kterém vůbec nejde o životy našich občanů, natož o jejich zdraví.

Nechtěli jsme se k tomuto tématu již více vyjadřovat, protože jej považujeme za pouhý politický marketing a stále jsme věřili, že naprostá většina obyvatel naší země je schopna toto rozpoznat a proti „utahování osobních svobod“ se vládě aktivně postaví. Dnes se koná demonstrace proti této bezbřehé státní šikaně, kterou podporuje přes 90% občanů, včetně tzv. pravicových politiků, kteří jsou ve své podstatě stále komunisty, jako Miroslav Kalousek. Místo volání po svobodě, demokracii, nepřekračování prahu ústavnosti v rámci šikanujících a nezákonných opatření vlády, napadne demonstranty za svobodu. Toto jsme od těch soudruhů před rokem 1989 zažívali téměř denně. Tak si to zopakujeme? 

Stejně tak jsme věřili, že lidé budou sami přemýšlet, jak předejít případné nákaze, pokud se jedná o rizikové skupiny. Bohužel, společnost stále spoléhá, po vzoru budování socialismu, pouze na stát, místo na sebe, svůj rozum, své myšlení, své schopnosti. Proto ten dnešní komentář.

Na konec našeho dnešního komentáře pro vás máme jedno, logické, sdělení. Až zase někde uslyšíte, nebo si přečtete, že za důsledky může tato vláda, ačkoliv bychom to na ní strašně rádi hodili, tak to není pravdou. Mohou za ní ti, kteří jsou v rizikové skupině a prostě si sami nepořídili kvalitní respirátor, který by je zatím ochránil, dokud nebude k dispozici očkování. Opět tedy si za to můžeme sami, přitom by nikdo nemusel nikoho šikanovat, jako tomu je dosud.

Politika je obchod s lidskou hloupostí, nezapomínejte.

Tak hezký víkend a celý příští týden.