14. 4. 2019 Ukliďme Česko a další akce pro životní prostředí, aneb zmar organizátorů

Musíme si přiznat, přátelé, že se něco opravdu děje. Nemusíte být zrovna "ekolog", abychom viděli, že klimatické změny kolem nás skutečně jsou. Sucha, chybějící spodní vody, oceány plné plastů, tající ledovce, sníh v dubnu ve Španělsku, prostě je toho hodně, co tu nebývalo.

Právě proto je velmi dobré, že naši studenti, formou stávky, začali na nutnost vlády začít konečně jednat v této věci. Je tu mnoho aktivit, které se snaží být "ekologické", nebo jenom povzbudit zájem o krajinu, obyvatelů obcí, měst o jejich životní prostor. Ve výsledku to je ovšem zmar nad zmar.

Studentské stávky byly dobré, je tu ovšem velké ALE. Když už stávkujete za dobrou věc, proč studenti nešli, nevzali část svých peněz z kapesného, nebo se neuskromnili, nekoupili tisíce stromů, které v době stávky nevysadili? Proč, v době stávky, nešli, nevyčistili břehy silnic, nezametali chodníky, pěší zóny, neuklízeli nepořádek v místních obcích? Dobře, stávkuje se, hovoří se o tom, ale nic pro téma, které je vede ke stávkování, nedělají.

V minulém víkendu proběhla akce "Ukliďme Česko". Jistě bohulibá záležitost, která minimálně vedla k občanské aktivitě, uklidit bordel, který si tam většinou ti samý lidé udělají. Tak se uklízelo v lesích, břehy silnic, na města se zapomnělo, tak se aktivisté spokojí s udáváním místních komunálních služeb a stížnostmi, že tu práci nedělají kvalitně. 🙂 Ale jistě i vy jste měli možnost vidět na sociálních sítích, v televizních stanicích, poslechnout si v rozhlase, jak ta akce zahýbala naší zemí. Mnozí se chlubili touto aktivitou, webové stránky obcí jsou plné takových fotografií. Dokonce i chalupáři z Prahy se přidali. Ti byli na sociálních sítích nejvíce vidět. :).

Tak se nyní zeptám? Třídíte odpad? Naprostá většina čtenářů mi odpoví - ano. Proč bych jej netřídil, když mám k tomu veškerý komfort od obce, žluté popelnice na plast, kam sice naházím i polystyren, který tam nepatří, ale to nevadí, oni si to přeberou, modré popelnice na papír, hnědé popelnice na bio odpad, šedé na kovový odpad, jako jsou plechovky apod., nakonec černé na směsný odpad. Tam sice naházím z 50% potraviny, které nesníme, vůbec nevadí, že to je jedna z hlavních příčin poškození právě klimatu. 🙂

A nyní se vrátíme zpět, jenom o ten 1 odstavec, a vrátíme se k těm fotografiím. Podívejte se, prosím, na ně. Co tam vidíte? Jeden černý pytel vedle druhého, že? Hromada černých pytlů, symbolizujících naši skvělou obec, skvělou věc. A nyní opět se zeptám? Třídíte odpad? Asi tušíte, na co narážím, že? Lidská pitomost je stará, co lidstvo samo. Ale aby "ekologičtí idioti" uspořádali tak velkolepou akci, kdy neroztřídí odpad, nedojdou do komunálních služeb, které zcela jistě rády poskytnou barevné pytle, podle druhu odpadu, beztak odpad sváží, tak prostě nahází vše do jednoho pytle. Hlavně, že je černý. A k tomu přidají i nalezené pneumatiky.

Výsledek? Kdybyste tam ten odpad nechali, tak byste udělali pro životní prostředí lépe. Sice to není estetické, ale nezaneřádili byste nejen skládky, které brzy končí, ale především spalovny a ovzduší z tohoto netříděného, přitom často recyklovatelného odpadu, do ovzduší. Je to zmar, když člověk vidí rádoby "ekology", kteří likvidují naši zem, ale i planetu. Možná si někdo z těch hloupých organizátorů vezme pro příští rok, díky tomuto komentáři, poučení a začne se chovat ekologicky. Ale uvidíte sami, že nikoliv.

A pro vás, co jste se zapojili, to platí dvojnásob. Vždy se chovejte tak, jak se chováte běžně doma. To vás to opravdu nenapadlo, třídit odpad při této akci?