5. 2. 2017 – po zavedení EET klesl výběr daní, aneb Babiš je podvodník a lhář

Zcela jistě si všichni pamatujeme vystoupení Babiše v televizi, následně i v médiích, kde se kasal, lhal voličům a podváděl, že po zavedení EET stouply příjmy restaurací a hotelů, tedy z první vlny EET, o více jak 100%. Stejně tak lhala i jeho náměstkyně Schillerová z MF. Kdo si to nepamatuje, může si osvěžit paměť ZDE.

Následně, po snůšce lží z úst Babiše, u STB známého pod přezdívkou Bureš, a jeho náměstkyně Schillerové, se ovšem objevila fakta. Ta jsou o státním rozpočtu a jeho stavu v lednu 2017. ZDE. Nejzásadnější, jako důkaz o lžích Babiše a Schillerové, je údaj, že inkaso DPH stouplo o necelou miliardu.

Ne každý se vyzná, takže vám to vysvětlím. DPH (daň z přidané hodnoty), je daň, která se platí do 25. dne následujícího měsíce. Podnikatelé jsou buď plátci kvartální, tedy za říjen-prosinec vytvoří přiznání k DPH, to odešlou na Finanční správu a zaplatí do 25. ledna. Příjem z DPH je tedy za poslední čtvrtletí evidován ve státním rozpočtu až v lednu následujícího roku. Někteří podnikatelé, podle výše obratu, nebo podle svého uvážení, jsou plátci měsíční. I ti ovšem zaplatí DPH za prosinec až v lednu následujícího roku.

Ke všem číslům je nutné přistupovat v souhrnu. Je všeobecně známo, že pokud ekonomika roste o 1% HDP (hrubého domácího produktu), poté to také automaticky znamená vyšší příjem pro státní kasu z daní a poplatků ve výši 12-14 miliard korun. Naše ekonomika v roce 2016 rostla tempem 2,5% HDP což značí vyšší příjmy z daní za celý rok ve výši cca 35 miliard korun za celý rok, za čtvrtletí, prostým propočtem necelých 9 miliard, za měsíc cca 3 miliardy.

Sami si vezměte v úvahu, v jaké části roku máte asi tak největší výdaje. Stejně tak je mají živnostníci. Ano, je to období Vánoc, Silvestra, Nového roku. V obchodě platí, že co neprodáte na Vánoce, neprodáte vůbec. Vánoce jsou prostě obchodní žně. A co z toho měl stát? 1 miliardu na DPH a to od čtvrtletních plátců, kterých je naprostá většina v zemi, tudíž DPH za období říjen-prosinec, ale i měsíčních plátců.

Máme tu ovšem další kritérium - růst průměrné mzdy. Průměrná mzda je v naší zemi 27.220 Kč ZDE. To je meziroční nárůst o 4,5%. Z této mzdy se ovšem odvádí daně a odvody na sociální a zdravotní pojištění. A ty jdou do státního rozpočtu. Tedy zvýšený příjem výběru pojistného a daní z příjmu zaměstnanců by měl být o 4,5%.

Nádherná je ovšem věta lháře Bureše a Schillerové - Jestliže předloni činil prosincový výběr daní v pohostinství 10 miliard, tak loni to bylo 20 miliard.. Pokud by tomu tak mělo být, tak by se jenom na DPH vybralo, jenom v restauracích, nikoliv v celém našem hospodářství, které rostlo tempem 2,5% ročně, o 100% více na DPH. Ono se ovšem v celé ekonomice vybralo za čtvrtletí o 1 miliardu více. To není 100%, to není 10%, to není ani 1%, to jsou 0,3%.

Závěr? Pěkně si vás ten lhář a podvodník omotal kolem prstu, vždyť je to prach obyčejný podvodník, který navíc okradl stát na daních. Výběr daní po zavedení EET poklesl, to jsou fakta.

ano